Novinky na rozhlednových stránkách

Čtenáři těchto stránek jistě zaregistrovali podstatné změny, ke kterým došlo na přelomu roku. Kromě na první pohled stěží přehlédnutelné soutěže o rozhlednu roku 2016 se také konečně objevila dlouho připravovaná mapa. Ti pozornější si také v textu u každé rozhledny určitě všimli nových odkazů na webové stránky obcí, kde se mohu dopátrat aktuálních informací o otevírací době, vstupném a jiných potřebných věcech. Další novinka se bude objevovat postupně, ale již nyní se můžete podívat na první ukázky a tím jsou hradní rozhledny. Na našich stránkách se již dříve objevilo několik těchto staveb (mimochodem všechny jsem je znovu překreslil). Ale protože nové rozhledny už asi neporostou takovým tempem, jako tomu bylo v uplynulých letech, tak, abych se snad na stará kolena nenudil, rozhodl jsem se podrobně zmapovat také naše hradní rozhledny. Původně jsem se domníval, že to bude jednoduchá práce, vždyť se jedná asi o sedmdesát objektů, ale šeredně jsem se zmýlil.

Nejprve jsem si myslel, že hradní rozhledny už jsou uzavřenou kapitolou. Není mně známo, že by si snad někdo z rozmaru chtěl, v dnešní době, postavit nový hrad. Ale kasteláni těch stávajících mě z toho brzy vyvedli. Příkladem za všechny může být hrad Švihov. Jedná se o známý vodní hrad na Klatovsku s vysokou věží, kterou v loňském roce opatřili novým schodištěm a tak v podstatě z nepoužívané dominanty udělali novou rozhlednu. Druhým zádrhelem je otevírací doba. Hrady, jak známo, mají většinou přes zimu svoje období klidu, takže prostor pro jejich návštěvu je značně omezen jen na takzvaně „teplé měsíce“. Nezanedbatelným faktem je rovněž výše vstupného. Kdo je zvyklý na běžné rozhlednové částky od 15 do 50 korun bude muset trochu přitlačit. A nakonec to nejzávažnější. Hradní věž bývá zpravidla součástí nějakého většího vyhlídkového okruhu, který je nutné absolvovat s výpravou vedenou, také zpravidla, nějakou sličnou průvodkyní. Většinou se na prohlídku čeká do přesně stanovených časů a celá výprava trvá také podstatně déle, než běžná exkurze rozhledny. Takže už nepočítejte s tím, že navštívíte tři a více objektů za den. U hradů se mně podařilo zvládnout maximálně dva! A nakonec pro mě ta nejzásadnější věc, kterou je kresba samotné stavby. Rozhledny, zvláště ty novodobé, mají většinou přísné geometrické tvary s rovnými plochami a stojinami. Ale u členitých kamenných hradů je třeba vzít každý šutr doslova do ruky a trochu se s ním výtvarně pomazlit. Z těchto důvodů si nejsem jist, zda závazek, který jsem si stanovil do konce roku 2017 se mně podaří splnit!

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.