Třiadevadesátimetrová  konstrukce ve tvaru rotačního hyperboloidu z roku 1973 (stavba probíhala od roku 1966).V roce 1969 za ni architekt Hubáček získal prestižní Perretovu cenu Mezinárodní unie architektů.

Fantastický kruhový výhled z vyhlídkového ochozu ve výšce prvního patra objektu (Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, České středohoří, Český ráj, Liberec, Jablonec, elektrárna Turoszow v Polsku).

V pořadí již čtvrtá vyhlídková stavba na Ještědu. Přestože se nejedná o klasickou rozhlednu, domnívám se, že vzhledem k tradici budování vyhlídkových objektů na tomto jedinečném vrcholu nemůžu toto místo jen tak vynechat. Navíc výjezd na Ještěd zcela určitě patří k vrcholům horské cyklistiky na našem území. Z Liberce vede na Ještěd kvalitní asfaltová silnice z Horního Hanychova kolem dolní stanice kabinové lanovky. Již na konci města začíná prudké stoupání, které skončí na chvíli na sedle u prvního záchytného parkoviště. Z opačné strany sem lze dojet také z Českého Dubu. Odtud pokračuje hrubší asfaltová silnice do prudkého kopce pod lanovkou až ke druhému parkovišti. Zde už se nám Ještěd přiblíží téměř na dosah, ale úzká silnice příkrým stoupáním celý vrchol zleva obkrouží a po dalším podjetí lanovky skončí hrbolatou dlažbou na posledním, třetím parkovišti přímo pod věží. Celková délka stoupání z Hanychova je 8 km.

Sjízdné na silničním kole. Na Ještěd je možné dojet také z Plání, kam vede množství cest. Odtud se pak po šotolinové, červeně značené cestě, do prudkého až příkrého kopce dostaneme na druhé parkoviště pod vrcholem. Tato cesta je sjízdná pouze na horském kole.

Občerstvení v restauraci věže. Suvenýry v recepci.

Návštěvu Ještědu mohu každému vřele doporučit, zvláště, když se na vrchol dostanete z Liberce – Horního Hanychova pohodlně za čtyři minuty kabinovou lanovkou.