Rozhledna Praha – Staroměstská radnice

rozhledna Praha – Staroměstská radnice

Shrnutí údajů k rozhledně

 • Výška rozhledny: 70 m
 • Nadmořská výška: 192 m n.m.
 • Zeměpisná šířka: 50.08707 N
 • Zeměpisná délka: 14.42070 E
 • Rok zprovoznění: 1338

Vlastnosti a dostupnost

 • mtb
 • silnicni
 • suvenyry
 • obcerstveni
 • lanovka
 • tramvaj

Informace o rozhledně Praha – Staroměstská radnice

Staroměstská radnice byla založena roku 1338 jako první v Čechách. Tvoří ji komplex několika sousedících domů, které byly postupně připojovány do jednoho správního celku. Historicky první dům je raně gotický nárožní dům z konce 13. století s dominantní hranolovitou věží, k níž byl na počátku 15. století přistavěn známý orloj. Počátkem 19. století byla sedmdesátimetrová věž opatřena ochozem a instalovány věžní hodiny. Během Pražského povstání v květnu 1945 sloužila radnice jako ústředí protinacistického odboje. V těžkých bojích mezi fašistickou armádou a povstalci došlo k požáru, který zcela zničil východní novogotické křídlo radnice, z něhož zbyly jen obvodové zdi. S tím utrpěla i samotná věž a orloj. Dva roky po skončení války bylo rozhodnuto zdi zbourat a kvůli statickému zajištění věže ponechat je přilehlé krajní pole.

Nádherný kruhový výhled z krytého ochozu věže z výšky 42 metrů, kam nás za příplatek může pohodlně dovézt také prosklený výtah (všechny důležité pražské dominanty – Týnský chrám, Prašná brána, Klementinum, obě mostecké věže Karlova mostu, Novomlýnská vodárenská věž, Národní divadlo a Národní muzeum, Novoměstská radnice, Hradčany, Strahovský klášter, Petřín, Žižkovská televizní věž, Vítkov, Vyšehrad, Hlavní nádraží).

Radnice se nachází na jihozápadním rohu Staroměstského náměstí v samotném centru Starého Města. Prochází jím známá Královská cesta, která sem od Prašné brány ústí Celetnou ulicí a pokračuje přes Malé náměstí a Karlovo ulicí na Karlův most. Po překonání Vltavy pak na Malé Straně pokračuje Mosteckou ulicí na Malostranské náměstí s kostelem sv. Mikuláše a dále stoupá Nerudovo a Loretánskou ulicí až na Pražský hrad. Ke Staroměstské radnici dojedeme od Hlavního nádraží mírně z kopce pod Jindřišskou věží po 1300 metrech.

Suvenýry v IC v přízemí věže.

Oficiální web rozhledny můžete najít zde.

Rozhledna Praha – Staroměstská radnice na mapě

Fotogalerie rozhledny Praha – Staroměstská radnice

Přidejte Vaše vlastní fotografie rozhledny Praha – Staroměstská radnice

Máte zajímavé fotografie této rozhledny a chtěli byste je na stránkách zveřejnit?

  Vaše jméno (vyžadováno)

  Váš Email (vyžadováno)

  Vaše zpráva

  Soubory (max velikost jedné fotografie 5MB)

  Pokud vám nevyhovuje formulář, můžete fotografie zaslat na email info@rozhlednovymrajem.cz

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *