Rozhledna Starý Herštejn (Hirschstein)

rozhledna Starý Herštejn

Shrnutí údajů k rozhledně

 • Další názvy: Hirschstein
 • Výška rozhledny: 9 m
 • Nadmořská výška: 866 m n.m.
 • Zeměpisná šířka: 49.472010 N
 • Zeměpisná délka: 12.714339 E
 • Rok zprovoznění: 2020

Vlastnosti a dostupnost

 • mtb
 • silnicni
 • suvenyry
 • obcerstveni
 • lanovka
 • tramvaj

Informace o rozhledně Starý Herštejn

Vrchol hřebene, na kterém hrad od druhé poloviny 13. století stojí, tvoří hlavní Evropské rozvodí Labe – Dunaj. Sloužil jako pomezní hrad k obraně Řezenské obchodní stezky mezi Prahou, Plzní, Řeznem a Mnichovem. V roce 1510 hrad oblehlo a dobylo vojsko, značně jej pobořilo a již nikdy nebyl obnoven. Z celého hradu se kromě několika nízkých zídek dochovalo pouze torzo obranné věže – bergfrit. Využití se mu pak ještě dostalo v 50. letech 20. století, kdy zde byla zřízena pozorovací hláska systému protivzdušné obrany státu. Na vrcholu dokonce měla stát vojenská věž, která byla nakonec postavena na deset kilometrů vzdáleném Velkém Zvonu. V roce 2019 se začalo s dostavbou zpola zřícené věže, vnitřní tubus byl osazen železným točitým schodištěm s roštovým ochozem a zábradlí bylo doplněno panoramatickými mapami. V září 2020 proběhlo slavnostní otevření a devítimetrová věž byla předána turistické veřejnosti.

Nádherný kruhový výhled z otevřeného ochozu ve výšce 5 metrů vůči přístupovému terénu je možný po ořezu špiček listnatých stromů a po opadání listí (vrcholky Českého lesa od Přimdy, Havranu, V. Zvonu, Lysé a přes hřeben Haltravy až po Čerchov, na Šumavě pak dvojvrcholek Ostrého a Velký a Malý Javor, Slavkovský les, Brdy, Radeč).

Vrchol Herštejna je propojen červeně značenou Baarovo cestou od východu z Vranovského sedla na silnici Mnichov – Nemanice (pro cyklisty absolutně nesjízdná 1,2 km dlouhá kamenitá pěšina plná kořenů a kamenů) po rozcestí Liščí domky na silnici Pivoň – Závist (2,8 km dlouhá vozová balvanitá cesta). Částečně sjízdná cesta odbočuje před levotočivou serpentinou na půli cesty mezi Vranovem a Vranovským sedlem. Široká vozová cesta vede 400 metrů rovně prudkým stoupáním k prostranství na deponii dřeva. Zde se ale musí pohodlná cesta opustit a pokračuje se 200 metrů kolmo do strmého kopce s množstvím kamenů a také vyjetých kolejí po stahování klád a stružek od vody na rozcestí, kde se pokračuje stále rovně a po dalších 350 metrech se dojede na Baarovu cestu. Ta už nás spolehlivě dovede po půl kilometru na prostranství pod hradem. Cesta je ale rovněž plná velkých kamenů a ne vždy se podaří najít tu správnou stopu. Těsně pod rozcestím je navíc docela solidní stometrový stoupák. Tady už si klidně můžete svoje kolo ustájit a závěrečných 200 metrů ke věži dojít pěšky, protože kolo by vám na strmé pěšině a po schodech pouze překáželo.

Na horském kole sjízdné velice obtížně.

Oficiální web rozhledny můžete najít zde.

Rozhledna Starý Herštejn na mapě

Fotogalerie rozhledny Starý Herštejn

Přidejte Vaše vlastní fotografie rozhledny Starý Herštejn

Máte zajímavé fotografie této rozhledny a chtěli byste je na stránkách zveřejnit?

  Vaše jméno (vyžadováno)

  Váš Email (vyžadováno)

  Vaše zpráva

  Soubory (max velikost jedné fotografie 5MB)

  Pokud vám nevyhovuje formulář, můžete fotografie zaslat na email info@rozhlednovymrajem.cz