Není nač čekat!

Rozhlednoví přátelé,

následující řádky se rozhleden vlastně ani netýkají. K sepsání tohoto článku mě paradoxně inspirovalo zanedbatelné množství nově postavených rozhleden v loňském roce. Jak jsem se již v silvestrovských Novinkách zmínil, loni spatřily světlo světa pouze dvě nové věže. Obě jsou sice mimořádně zdařilé a v anketě o rozhlednu roku 2022 nemohly obsadit jiná, než první dvě místa. Třetí ještě zabodoval ocelovou konstrukcí obestavěný pivovarský komín v Humpolci, který byl dokončen již o rok dříve, ale kvůli covidu zpřístupněn teprve vloni. Suma sumárum, dvě novostavby za rok nás vrací do konce osmdesátých let minulého století! Rovněž výhled na právě začínající sezónu není vůbec optimistický. Téměř dokončeny jsou sice další tři objekty, shodou okolností všechny na Moravě, ale náznak dalšího překotného budování, jako jsme tomu byli zvyklí na začátku nového milenia, tu rozhodně není.

Po předchozích bohatých dvaceti letech je tedy loňský výsledek víc než alarmující. Není to ale tím, že už by všechny význačné kopce byly rozhlednami obsazeny. Nejsou.  Dokladem může být například Vlčí hora nad Černošínem, Vladař u Žlutic nebo třeba Třemšín nad Rožmitálem, který by si nějakou pořádnou vyhlídkovou stavbu rozhodně zasloužil. Na vině bude nejspíše finanční, energetická, politická, sociální a kdovíjaká další krize, které se v posledním roce zabydlely v našich domovech a hlavně v našich myslích. O nedostatku zdravého rozumu velké části naší populace nemluvě.

Aby moje doposud solidně navštěvované webové stránky Rozhlednovymrajem nestagnovaly a nečinně přihlížely na dokončení tří zmíněných objektů, rozhodl jsem se „otevřít šuplík“ svého psacího stolu a dobře uložené radniční a městské věže, které jsem měl připravené pro novou knihu postupně, po malých dávkách publikovat. Kolonky na ně už mám dávno připravené, vždyť před dvěma lety jsem cvičně některé věže na tyto stránky pověsil. To jsem ale neměl nejmenší tušení, že situace na „rozhlednovém trhu“ se bude vyvíjet tímto loudavým tempem.

Při té příležitosti bych Vás, milí rozhlednáři, chtěl požádat, abyste mně i nadále zůstali příznivě nakloněni a na připravovanou knihu, pokud se tedy skutečně objeví na pultech, nezanevřeli, stejně, jako na moje předchozí rozhlednové a hradozámecké publikace. Ostatně další rozhlednové pokračování mám rovněž připravené. Všechny postavené objekty jsem už dávno navštívil, zpracoval a nakreslil. Jediným omezujícím faktorem je zatím nedostatečný počet věží, který by vydal alespoň na stejně objemnou knížku, jako tomu bylo ve všech předchozích publikacích.

Tak si společně popřejme: Ať nám zase rostou!