Nemám rád rozhledny,

které se otevírají na sklonku roku. A to z jednoho prostého důvodu. Zpravidla se už na ně nestačím vypravit pěšky, natož pak na kole. Důvodem je především nestálé zimní počasí a krátký den. Nemohu říct, že bych v zimě zahálel a nikam nejezdil, naopak, ale přeci jenom v letních měsících se cestuje lépe. Letošní začátek měsíce prosince byl toho jasným důkazem. Krajina se rázem, během pár dnů, totálně změnila a zasněžený terén vyhovoval spíše běžkařům, než chodcům či cyklistům.

Z tohoto důvodu také na našich webových stránkách nenajdete dvě zcela nové stavby. Rozhlednu Hamštejn u obce Koberovy nedaleko Železného Brodu a rozhlednu Na Pasece u Trhového Štěpánova východně od Vlašimi. Obě si bezpochyby zaslouží co nejrychlejší návštěvu, protože se vesměs jedná o fortelné železné stavby, které mají velkou šanci přežít bez úhony celé 21. století!

Troufám si tvrdit, že dokonce kandidují na přední umístění v anketě, vyhlašované Klubem přátel rozhleden, na Rozhlednu roku 2023. A protože na našich webovkách je zatím nenajdete, chtěl bych vás přesměrovat na spřátelený web kolegy Zikiho: rozhledny.webzdarma.cz, kde se do sytosti můžete pokochat jejich chladnou krásou.

Do nového roku si dávám za cíl je co nejdříve navštívit, abych vám vzápětí mohl poskytnout zasvěcený komentář o stavbě jako takové, ale především o přístupových cestách, výhledech z ochozu a konečně, kromě kresby, také nějakou tu fotodokumentaci.

Jsem přesvědčen, že i pro vás, vážení rozhlednáři, bude jejich brzké zdolání dobrým předsevzetím do nového roku 2024.

Tak ať nám i nadále rostou! (ale raději v sezóně)

Jiří Štekl.

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.