Malé ohlédnutí za letošním rokem

O  tom, že rok 2013 byl opět velmi bohatý na nové rozhledny, netřeba pochybovat. Stavitelé se snažili svými originálními díly obohatit naši malebnou krajinu a myslím, že v mnoha případech se jim to určitě povedlo.

Světlo světa spatřily skutečné skvosty architektury, jako jsou například dřevěné rozhledny na Velkém Kosíři, Velkém Javorníku, U Jakuba na Mařence či  příchovický Maják nebo, na dnešní dobu vzácná, kamenná rozhledna Kaňk. Je zarážející, že v dnešní nelehké ekonomické situaci, kdy se v lepším případě omezuje výroba nebo v horším  zavírají celé podniky, vyhlídkové stavby naopak vzkvétají. Letos se podařilo otevřít, kromě několika malých vyhlídkových staveb, celou desítku nových velkých rozhleden, navíc se od základu rekontruoval historický Klínovec a několik rozhleden je ve fázi rozestavěnosti (Špulka, Kotel) nebo dokonce před dokončením (Markéta, Nová Ves, Čížovka, Floriánka).

Ani já jsem tedy letos neměl o práci nouzi. Bohužel času na objíždění a mapování nových objektů moc nezbývalo. Kromě pravidelně nepravidelného dojíždění do zaměstnání jsem také pravidelně navštěvoval svoji mámu ve vzdáleném domově pro seniory a zcela nepravidelně jsem se zúčastňoval cyklistických vyjížděk s cyklotýmem Starnako, včetně dvou týdenních soustředění o prázdninách. Na sklonku sezony jsem pak zjistil, že pomyslná ručička mého cyklotachometru začala velmi nebezpečně olizovat sedmou tisícovku!

Kromě toho jsem zbytek  času strávil prací na chatě, na zahradě a nejvíce asi v lese. Rozhlednám jsem se pak systematicky začal věnovat až na sklonku léta. Konec konců, dělám to tak již několik let po sobě. Z toho vyplývá, že před správou našich stránek a sezení u počítače v interiéru,  jsem dával přednost hlavně práci v exteriéru! Práce na stránkách se tedy nebezpečně nakupila. Kromě toho se vyskytly i potíže technického rázu, kdy jsme několik dlouhých týdnů k našim stránkám neměli přístup. A zcela rozhodující vliv na stagnaci měl můj hlavní spolupracovník, který v závěru léta skládal velmi náročné státní zkoušky na vysoké škole a byl po tu dobu zcela k „nepotřebě“!

Toto se už naštěstí změnilo. Jak jste se mohli sami přesvědčit, stránky jsme postupně aktualizovali a hlavně jsme doplnili chybějící fotografie od vás, našich cenných spolupracovníků. Bylo to za celý rok opravdu ohromné množství materiálu. Nebudeme nikoho jmenovat či upřednostňovat, sami se můžete přesvědčit o jejich kvalitě.

Rádi bychom vás touto cestou vyzvali k další spolupráci. A pokud můžeme, byli bychom  rádi, kdybyste se zaměřili hlavě na ty objekty, kde nám obrazová galerie dosud chybí. Já se samozřejmě snažím při mapování nových objektů navštěvovat i ty staré a pořizovat z nich nové fotografie, ale při tom ohromném množství sám moc nestíhám!

Doufám, že po přečtení těchto řádek přijmete  naši omluvu. V dalším, rozhlednami nabitém roce 2014, se společně budeme těšit na naši novou vzájemnou spolupráci.

Jirka Štekl a  ing. Honza Techl