Můžeme se těšit na jaro

Vážení rozhlednoví přátelé.

Po mimořádně příznivém podzimu nás pravděpodobně čeká opět dlouhá zima. Ne, že by se nedalo vyjíždět na rozhledny, pěší vycházka zimní krajinou má také své kouzlo. Ale pro nás, cyklisty, je zima, až na malé výjimky, spíše dobou nuceného odpočinku. To ovšem neznamená, že budu bez práce. Po dokončení 3. vydání knihy Rájem rozhlednovým jsem si od rozhleden trochu odpočinul a po vlažném létě jsem na jeho sklonku začal opět jezdit. Postupně jsem navštívil hrad Landštějn s mimořádně bytelnou věží, nově rekonstruovaný Hartenštejn a dále pak klasické rozhledny na Anenském vrchu v Orlických horách, Klepáč (Klepý, Trojmorski wierch) v Králickém Sněžníku, Skřivánčí vrch v podkrušnohoří a vodojem v Heřmanově Huti. První čtyři objekty už jste jistě na našich stránkách zaregistrovali, zbylé dvě čekají na zpracování. Při pohledu na vodojem mě ale jímá hrůza, protože kruhové geometrické tvary mně vždy dělaly potíže. Snad to po rozkreslovacím tréninku zvládnu ztvárnit do přijatelné podoby. Podobné problémy jsem kdysi měl se zachycením moderní rozhledny na Smrku v Jizerských horách. Ale asi na posedmé se mně to, myslím, podařilo.

A pokud zima včas odejde, předpokládám, že koncem března bych už opět mohl vyrazit „do stopy“. Po dlouhém zimním spánku bude rozhodně co objevovat. Už nyní stojí rozhledny na Hraničním vrchu u Albrechtic, Na Stráži u Sloupu, Na Skalce u Bojkovic, Skalka u Vyžlovky, Moraveč u Mladé Vožice, Kunovická Hůrka u Kunovic, Hostišová u Zlína, Jiřice u Moravských Budějovic, Tetřev v Beskydech, Hošťálkovice u Ostravy, ve fázi rozestavěnosti je Jurkovičova rozhledna u Rožnova pod Radhoštěm a také šest navzájem velmi podobných dřevěných rozhleden na úbočí Bílých Karpat -Bánov, Bystřice pod Lopeníkem, Korytná, Nivnice, Suchá Loz, Vlčnov. A pokud nebudu mít co na práci, také bych rád navštívil dva známé hrady, jejich věže poskytují již dlouhou dobu neopakovatelné výhledy do širokého okolí. Jsou to Bezděz a Hazmburk.

Proto ať žije slunce, teplo a vůbec to nádherné a voňavé jaro.

  • Ladislav Rasocha napsal:

    Dobrý den pane Štekl zdravím Vás a přeji jenom samé hezké chvíle a zážitky z rozhleden a nejen z nich. Protože jsem také pěší turista, běžkař a hlavně cykloturistika je mým velkým koněm. Vaše knihy rájem rozhlednovým mám všechny 3 a moc se mi to líbí. Já během cestování po ČR navštěvuji také rozhledny, zapisuji na kolika jsem už byl a mám jich navštíveno 165. Je pravda, že na některých už jsem byl vícekrát během nějakých tur. akcí. Už se také těším na jaro a cestováním s kolem též po některých rozhlednách na kterých jsem ještě nebyl. Protože jsem členem KČT a organizuji i vycházky a zájezdy s našimi turisty též po rozhlednách a moc se to všem líbí nebo když náhodou s nimi nejsem, tak jim dám doporučení a něco jim k nim povím. Hned v dubnu jsem s nimi naplánoval vycházku na Babylon u Kalů a Křivoš, kde už jsem také byl.Mějte se moc hezky a přeji Vám samé hezké dny. S pozdravem Ladislav Rasocha Havl.Brod.

  • Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *