Už zase švejkujeme

„Císaři Františkovi Josefovi nazdar! Tuhle vojnu vyhrajem!“, provolával dobrý voják Švejk srocenému davu poté, co ho vyhodili z blázince s dobrozdáním, že je to „simulant mdlého rozumu“. A přestože měl Švejk o daném stavu zcela jasno, dnes se situace, po více jak sto letech, zdaleka nejeví tak jednoznačně, jako kdysi. Před více jak rokem jsme sice také chtěli jednou ranou skolit zlého medvěda a mít hotovo, ale místo toho jsme se nešťastně střelili do kolena. A aby té smůly nebylo málo, strefujeme se do stejného místa stále znovu a znovu.

Jak jinak si můžeme vysvětlit, že cena naší elektrické energie, přestože ji již několik desetiletí vyrábíme stále stejným způsobem a se stejnými náklady, několikanásobně vzrostla proti předchozímu období? A s cenami ostatních energií, jako jsou pohonné hmoty, plyn, a koneckonců i voda je to podobné. Proč nesmyslná zelená opatření novodobých věrozvěstů jsou namířena proti zájmům naprosté většiny mlčící populace? Jak je možné, že s každou nově vyhlášenou sankcí se utahují opasky našeho pomyslného blahobytu?

Je všeobecně známo, že pokud vzroste cena jakékoli energie, projeví se to okamžitě, a většinou i dlouhodobě, téměř ve všech oblastech hospodářství. Abych byl konkrétní, stalo se tak i v případě nárůstu cen poštovného a balného. Cena kartonové obálky ve formátu A3 vzrostla ze dne na den o padesát procent. Cena poštovného roste záhadným způsobem neustále. Sloučením poštovních poboček, včetně personálu, se změnily také podmínky podeje zásilek. Nové úřednice totiž pečlivým přeměřením normované obálky zjistily, že nejdelší hrana převyšuje povolenou délku o celých 18 mm! Pouhým okem naprosto nezjistitelné! Najednou už nelze zásilku podat dosavadním způsobem jako doporučený dopis, nýbrž pouze jako balík do ruky. Na první pohled, řeknete, něco podobného, ale ouvej! Zatímco doporučený dopis přijde na „pouhých“ 86,- Kč, balík do ruky se vyšplhá při stejné hmotnosti na bezmála dvoustovku! U dobírky je to ještě zajímavější. Protože dopis na dobírku vyjde na 153,- Kč, u balíku se dostaneme na 277,- Kč! Když k tomu připočteme ještě zvýšené náklady na obalový materiál, pak se cena jedné doporučené zásilky vyšplhá na závratných 230,- Kč, u balíku na 307,- Kč, což je mnohem více, než cena samotného kalendáře!!!

Jako vždy se i tady nabízí několik možností. Buď rozstřihnout pevnou obálku, zkrátit ji o dva centimetry a znovu zalepit, což je podle mě neskutečná prasárna! Druhá možnost-přijmout „nabízené“ možnosti balíku do ruky se mně jeví, vůči Vám, stálým odběratelům, ještě nehoráznější. Velice decentním řešením je vyhledání zcela jiného přepravce. A pak se tady ještě rýsuje jedna radikální možnost. Definitivně ukončit vydávání Vámi oblíbeného kalendáře rozhleden alespoň v dosavadním rozměru A3 a zmenšení na přijatelnější formát A4. Přiznám se, že jsem objevil ještě jeden možný způsob. Najdou se totiž ještě přepážky, které nemají tak přesně, a hlavně nesmyslně přísně zkalibrované pravítko. Musím zaklepat, zatím mně to vychází, ale kdo ví, třeba dojde k výměně benevolentních pracovníků za zarputilé předpisáře i tady a máme definitivně vymalováno!

Proto Vás, milí zákazníci, tímto žádám o pochopení navýšení ceny balného a o trpělivost při dodání zásilky Dotyčný poštovní úřad totiž zrovna nesídlí v „naší ulici“.

Jiří Štekl.