V nejlepším je třeba přestat!

Vážení rozhlednoví přátelé,

jak jste nepochybně v letošním roce zjistili, na našich rozhlednových stránkách začaly v poslední době převažovat hradní vyhlídky nad klasickými rozhlednami.  Nezpůsobil to překotný rozmach hradů, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale spíše naopak nezanedbatelná stagnace ve výstavbě nových rozhleden. Po tučných létech 2001 – 2015, kdy snad kromě roku 2008, vzniklo minimálně deset, v závěru půldruhé dekády i přes dvacet nových staveb, se v posledních letech ustálil počet nových rozhleden na číslici pět. Proto jsem se snažil vzniklou“ mezeru na trhu“ zacelit právě hradními vyhlídkami, které jsem začal letos intenzivně navštěvovat. A přes značná úskalí se mně to nakonec téměř podařilo. Věřte, že je totiž docela náročné trefit se do vhodného osobního volna, otevírací doby hradu a také do fotogenického počasí. Připočteme-li k tomu téměř pravidelné zavírací pondělky a po prázdninách otevírací dobu omezenou již většinou pouze na víkendy, času nazbyt rozhodně nebylo. Nehledě k tomu, že časné vstávání ve čtyři hodiny na rychlík a návrat po 21. hodině jsem schopen dát už maximálně dvakrát za sebou. Přesto jsem se svým letošním výsledkem docela spokojen. A to jsem se ještě na tři hrady musel vypravit nadvakrát, protože poprvé jsem vždy narazil na zamčenou hradní bránu!

Práce to byla docela vzrušující, počínaje hledáním vhodných vlakových spojů a konče lokalizací samotných hradních objektů a hlavně jejich přístupových cest. Některé hrady jsou postaveny téměř uprostřed obce a jsou dostupné bez sebemenších potíží (Rabí, Jenštejn, Strakonice, Švihov, Kotnov, Cheb). Na jiné vede naopak několik příjezdových cest, které je zapotřebí dobře prozkoumat (Kašperk, Vítkův Hrádek, Hauenštejn). A například na známý Bezděz na kole ani vyjet nelze a musel jsem ho zdolat pěšky, v mém případě bos. Jsou ale i hrady, na které je z bezpečnostních důvodů dokonce vjezd cyklistům zakázán (Kunětická hora, Hukvaldy)! Z bohatého materiálu jsem si závěrem sestavil i vlastní žebříček top výhledů a na pomyslné stupně vítězů, včetně „bramborového“ čtvrtého místa, bych zařadil podle abecedy, abych se snad někoho nedotkl, hrady Bezděz, Hazmburk, Trosky a Vítkův Hrádek. Existuje jen málo „plnokrevných“ rozhleden, které mohou nabídnout srovnatelné výhledy.

Na webových stránkách se do dnešních dnů záměrně objevila jen taková návnada, čítající 46 hradních objektů. Něco málo mně zbylo ještě na jaro, zbytek je rozpracovaný nebo je v lepším případě připraven k publikování, ovšem do doby, než vyjde nová kniha o hradních rozhlednách, na jejímž názvu se rovněž pracuje.  Jistě sami uznáte, že nemůžu zbytečně vystřílet pracně nashromážděný prach a předčasně s ním zahltit netrpělivě čekající veřejnost. To by z mého pohledu bylo velice kontraproduktivní, až téměř naivní. Při dnešní kopírovací technice by pak pro mnohé zájemce už nová kniha nebyla žádnou novinkou.

Děkuji vám všem za pochopení a trpělivost a slibuji, že se vynasnažím, aby si připravovaná knížka našla alespoň stejný počet zájemců, jako předchozí knihy Rozhlednovým rájem!

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.