Vesnické muzeum Kovářov

Tak,  jako každý rok, i letos jsem se vypravil se svým cyklotýmem Starnako (jak nadčasový termín jsme kdysi nechtěně vymysleli – původně jsme bývali hvězdy na kolech, ale s přibývajícími šedinami jsme se postupně přeměnili na starce na kolech) na společný prázdninový cyklistický týden. Po několika horských destinacích padla tentokrát volba na Golčův Jeníkov, tedy kraj, kde rovinaté Polabí pomalu přechází v kopcovitou Vysočinu.

Po náročném přesunu z Plzně, kdy jsme po „rovinách a pláních“ nastoupali 3680 výškových metrů, jsme následující den jeli uvolnit bolavé nohy do nedalekých Železných hor. Po zdolání hřebene nás čekal ještě výjezd do Seče a neméně prudký kopec do Kovářova.  Na Kovářovské návsi nás upoutal ranč s „půjčovnou koní“, kde si naprostý zelenáč, ale i zkušený kovboj může vyzkoušet svoje jezdecké umění.

Hned naproti se nachází farmářská prodejna  a vesnické muzeum s expozicí  o vzniku, historii a životě lidí v bojanovské oblasti,  spojená s výstavkou rozhleden Pardubického kraje.  Zde nás srdečně přivítal rančer a zároveň kurátor výstavy pan Vladimír Lašek a provedl nás svojí expozicí. Na přehledných panelech se hrdě tyčily všechny rozhledny regionu doplněné textem a barevnými fotografiemi. Všichni jsme se názorně přesvědčili, jak se dá vzájemně skloubit zdánlivě neslučitelné. I náš cyklotým Starnako odjížděl z tohoto milého setkání obohacen o nové poznatky a kdyby zdejší kobyly měly třmeny vybavené  nášlapnými pedály, určitě bychom vyzkoušeli i jiný způsob přepravy, než jaký jsme doposud praktikovali.

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.