Středověký gotický hrad z poloviny 14. století se společně s barokním zámkem a renesančním palácem tyčí čtyřicet metrů nad říčkou Teplou, která ho od severozápadu postupně celý obtéká. Původnímu hradu dominovala vysoká obranná věž, která tím, jak hrad ztrácel na významu, postupně ztrácela i svoji dřívější výšku. V roce 1623 byla pro špatný stav snížena a v 19. století upravena jako vyhlídková terasa pro posledního šlechtického majitele z rodu Beaufort-Spontin. Teprve v roce 2021 po dokončení náročné, stavebně památkové rekonstrukce horní části areálu, byla zpřístupněna jako rozhledna.

Vzhledem k tomu, že hrad se zámkem leží v hlubokém údolí říčky Teplé, je z otevřeného ochozu ve výšce šesti metrů výhled možný pouze na malebné městečko s řekou Teplou, kratochvilný zámeček Komtesa a na železniční trať, spojující dvě naše nejznámější lázeňská města – Mariánské Lázně a Karlovy Vary, ale také na tři vyhlídky na okolních kopcích Slavkovského lesa, z nichž je naopak perfektní výhled na hradozámecký komplex. Pouze severním směrem brání výhledu vyšší přilehlá budova Pluhovského paláce, v níž je nově umístěna expozice románského relikviáře sv. Maura. Po korunovačních klenotech druhá nejvýznamnější zlatnická památka České republiky, a také jeden z největších nálezů 20. století na našem území.

Město leží na křižovatce hlavních silnic z Karlových Varů do Plzně a do Mariánských Lázní. Z Plzeňské i Mariánskolázeňské silnice je zapotřebí vždy vystoupat krátký, ale prudký kopec až na náměstí 5. května, na jehož severní straně se nachází brána do areálu hradu a zámku.

Sjízdné na silničním kole.

Suvenýry v pokladně hradu.

Občerstvení ve stylové hradní kavárně pod věží a na přilehlém náměstí.