Hrad byl pravděpodobně vystavěn počátkem 15. století na vrcholu vysokého stejnojmenného kopce. Po opadání listů dvou dubů se nám z otevřené šestimetrové plošiny torza věže nabídne krásný kruhový výhled na údolí Labe s krajským městem, České středohoří s Milešovkou, Kletečnou, Sedlem a Bukovou horou, znělcový vrch Bořeň, elektrárna Ledvice, Krušné hory s dálničním mostem a tunelem u Nakléřovské výšiny, Děčínský Sněžník a Lužické hory.

Cyklistický výjezd na hrad řadím do kategorie extrémních výšlapů. Cesta začíná v Ústecké městské části Neštěmice – sídlišti Skalka na konečné točně trolejbusů. Z levé horní části točny se nejprve vystoupá úzkou asfaltovou silnicí kilometr do strmého kopce až na okraj louky. Na dalším kilometru se chvíli svezeme z mírného kopce až ke skalní kapli a přes malý kopec sjedeme do obce Mírkov. V Mírkově se pokračuje přímým směrem na obec Blansko. Po zdolání dalšího kilometrového strmého stoupání se vyhoupneme až na sedlo, kde se zatočí doleva. Úzká kamenitá polní cesta pokračuje po zelené značce prudkým stoupáním 160 metrů k samotě. Odtud cesta přechází do strmého kamenitého svahu a přes louku se dojede po 160 metrech až na kraj lesa. Zde nesjízdná pěšina pokračuje kolmo vzhůru, ale zdatní cyklisté zatočí doprava a po vozové cestě vyjedou další 140 metrový strmý úsek až na nádvoří hradní zříceniny. Stejné převýšení, ale na dvojnásobné vzdálenosti vede do Mírkova z obce Povrly.

Sjízdné pouze na horském kole a ten, kdo v sedle kola dosáhne nádvoří, může se právem považovat za Cyklistu! Osobně jsem ale přesvědčen, že většina zvolí jen o něco málo pohodlnější „tlačink“.