Masivní osmnáctimetrová čtyřboká kamenná věž gotického hradu ze 13. století, která byla po roce 1926 upravena na rozhlednu. Choustník je cennou ukázkou hradu tvořeného více jádry, ve kterých sídlilo několik různých majitelů.

Panoramatický pohled z otevřeného ochozu od Novohradských hor, přes Blanský les až po Šumavu, dále Táborsko a Temelín. Pouze severovýchodním směrem brání v lepším výhledu hlavní vrchol Choustníku.

Pokud se chceme dostat na kole až ke hradu, musíme ignorovat všechny značené odbočky a ze stejnojmenné obce jet po silnici z náměstí směrem na Mlýny. 160 metrů od konce vesnice je přímo naproti parkovišti neznačená odbočka doprava. Kamenitá  lesní cesta měří necelý kilometr. Nejprve projedeme kolem železné závory po šotolinové cestě mírně do kopce. Po sto metrech odbočíme doprava, abychom se po dalších 80 napojili na  zelenou značku. Zde nás čeká prudké až příkré půlkilometrové stoupání. Následuje stometrová rovinka na vydýchání a po ní zážitkový stometrový strmý výjezd k hradní bráně. Na něm se začíná zvedat přední kolo a proto je kvůli sklonu nahrubo vybetonovaný. Pokud si na tomto úseku nenajdete vhodný posed, asi ho nezvládnete!

Sjízdné pouze na horském kole.

Občerstvení a suvenýry v hradní pokladně nebo v obci Choustník.