Původně gotický hrad ze 13. století byl v 16. století přestavěn na výstavný renesanční zámek. Od roku 1954 celý areál vlastnila Československá armáda, která jej využívala až do roku 1970, kdy byl celý objekt předán památkářům. Po odchodu armády hrad dostál úplné zkázy a na několik let se z něho stala neobývaná zřícenina. Od roku 1999 začal Státní památkový ústav s rekonstrukcí, která probíhala až do roku 2010. Dolní zámek využívá Armáda ČR dodnes jako sídlo Centra vojenské kynologie. Hrad i s 37 metrovou věží je veřejnosti přístupný od roku 1993.

Kruhový výhled ze zastřešeného ochozu ve výšce 21 metrů (Lužické hory s Hvozdem, Ještědský hřbet, Jizerské hory, Hrádek, Zittau, hnědouhelný důl a elektrárna Turow v Polsku, park větrných elektráren v Německu a na Kamenném a Lysém vrchu).

Při jízdě z Hrádku nad Nisou ve směru na východ se těsně před velkou křižovatkou hlavní silnice Liberec – Zittau zatočí doprava do obce. Grabštejn. Hned za odbočkou k bráně do vojenského areálu se zatočí doprava a sjede k parkovišti. Zde je zapotřebí přejet na žlutě značenou odbočku ke hradu. Hlinitošotolinová stezka sjíždí nejprve z mírného kopce, ale vzápětí se začíná prudce, pod dolním zámkem až příkře zvedat. Těsně před výjezdem k hlavní cestě, která prochází oploceným vojenským areálem, je nepříjemná pravotočivá serpentina. Po široké šotolinové cestě pak dojedeme příkrým stoupáním až ke vchodu do hradu. Celková délka cesty od parkoviště je 300 metrů. Druhou možností je zeleně značená odbočka od jihu z obce Chotyně. Tato stezka je ale velice příkrá, plná serpentin a vystouplých kořenů a na začátku je dokonce i několik schodů. Vzhledem k úzkým cestám, množství pěších turistů a značce zákaz vjezdu je nutné poslední stovky metrů kolo ke hradu pouze vést.

Obě cesty jsou sjízdné pouze na horském kole.

Suvenýry a malé občerstvení v pokladně hradu.

Teplé pokrmy v hradní krčmě.