Město Kroměříž, jinak též přezdívané Hanácké Atény, leží v rovinatém jižním okraji úrodné Hané. Počátky založení reprezentativního sídla olomouckých biskupů sahají už do 13. století. Dominantou zámku je 84 metrů vysoká věž, jejíž součástí je hranolová obranná věž – pozůstatek biskupského hradu z počátku 16. století. Věž zachvátilo několik požárů, ale v roce 1768 byla definitivně opravena. Na sklonku II. světové války naposledy věž zapálili němečtí vojáci, ale obětavostí místních občanů byl požár uhašen. Po válce byla věž zrekonstruována do dnešní podoby.

V roce 1998 byl zdejší arcibiskupský zámek spolu s Květnou a Podzámeckou zahradou zapsán na listinu světového kulturního dědictví UNESCO.

Kruhový výhled z otevřeného ochozu ve výšce 45 metrů (Kroměříž, vysílač Tlustá hora, rozhledna na Brdu, Hostýn, Kelčský Javorník. Přerov, zámecká věž v Tovačově, Svatý Kopeček).

Barokní zámek se rozkládá na severním okraji Velkého náměstí a při příjezdu od Hulína nebo od nádraží po překonání řeky Moravy k němu dojedeme po modré značce téměř po rovině ulicí Vejvanovského a Vodní.

Sjízdné na silničním kole.

Suvenýry v pokladně zámku.

Občerstvení na Velkém náměstí.