Mohutná šestatřicetimetrová kamenná pětipatrová brána byla vybudována v 16. století jako součást městského opevnění, spolu s dalšími třemi branami, z nichž se do dnešních dnů zachovala ještě Horní (Rynárecká) brána. Sloužila jako strážní a hlásní věž. První patro obýval branný, nad ním byla kasárna vojáků, strážících u městských bran. Půdy v horních patrech pak sloužily jako sýpky obilí, později zde byla vybudována přechodně i solnice. Současná podoba věže vznikla po přestavbě při obnově města po požáru v polovině 16. století. Později byly na věž přidány také hodiny a v roce 1774 věžička na vrcholu stanové střechy. Do roku 1892 měla věž ještě předbraní. Od roku 1994 sídlí v prostorách věže známé Muzeum rekordů a kuriozit.

Vzhledem k tomu, že město Pelhřimov leží v údolí říčky Bělé a je sevřeno okolními kopci, je z malých okének posledního patra výhled omezen pouze na město a jeho nejbližší okolí.

Brána se nachází na konci Palackého ulice jen 160 metrů severovýchodně od Masarykova náměstí. Rovněž přístup ke věži, postavené jen sto metrů od říčky Bělé je ze všech směrů po rovině.

Suvenýry v pokladně Muzea rekordů a kuriozit.