Hrad z poloviny 13. století se dělí na Horní a Dolní hrad. Staršímu Hornímu hradu vévodí kamenná válcová věž Jakobínka, ve které v současné době probíhá rekonstrukce a je obehnána dřevěným lešením. Dolnímu hradu pak dominuje známější čtyřboká Anglická věž.

Kruhový výhled z otevřeného ochozu ve výšce 30 metrů skýtá nádherné pohledy na celý areál hradu, město Rožmberk a řeku Vltavu, která hrad od jihozápadu obkružuje. Výhledy do větší vzdálenosti však znemožňují okolní vyšší kopce.

Městečko Rožmberk je vystavěno v pod vysokou hradní skálou na břehu Vltavy. Vede k němu hlavní silnice z Českého Krumlova směrem na Lipno. Silnice kopíruje tok Vltavy a jen nepatrně stoupá proti proudu řeky. Po projetí celou obcí včetně mostu přes Vltavu se těsně před benzinovou pumpou zatočí doleva. Úzká asfaltová silnička hned od křižovatky nabere příkrý sklon a v závěru 300 metrového stoupání se ještě stupňuje. Na vrcholu u hradního viaduktu se zatočí doleva a po hrubé asfaltce se z mírného kopce dostaneme po 400 metrech až na prostranství k hradnímu mostu.

Sjízdné na silničním kole.

Suvenýry v areálu hradu.

Občerstvení v Zámecké kapli v Horním hradu a v podhradí ve městě.