Tvrz Tichá byla založena již koncem 13. století. Původně měla 2 věže, z nichž se do dnešních dnů zachovala pouze hranolová třináctimetrová stavba. Vstupovalo se do ní portálem v prvním patře. Koncem 18. století byla předělána na pivovar, který sloužil téměř sto let. Po válce se dostala na dlouhých čtyřicet let do přísně střeženého pohraničního pásma. Dnes je naší nejjižnější hradní rozhlednou.

Kruhovému výhledu brání jihozápadním směrem o 50 metrů vyšší vrchol Tichého vrchu (Novohradské hory s nejvyšší horou Kamencem, vrcholky jihovýchodní Šumavy).

Od roku 2010 se rekonstrukce věže ujalo sdružení Hrady na Malši, které ji postupně přeměňuje. V okolí věže se v současné době provádí rozsáhlý archeologický výzkum, byl obnoven zasypaný hradní příkop a odkryty základy dalších staveb. Věž byla kompletně opravena, chybějící části zdiva, především v rozích tvrze, byly dozděny. Dočasně nepřístupnou věž chce Sdružení do roku 2021 zastřešit dlátkovou střechou s obytným hrázděným patrem, sloužícím zároveň jako rozhledna. V sousedství věže bude postavena budova zázemí s expozicí středověkého stavitelství, včetně krčmy pro návštěvníky.

Stejnojmenná obec leží 2,5 kilometru od Rakouských hranic východně od známého hraničního přechodu v Dolním Dvořišti. Vede k ní 8 kilometrů dlouhá silnice přes Rychnov nad Malší směrem do zaniklé osady Cetviny. Úzká asfaltová silnice se vine mírně zvlněnou krajinou mezi pastvinami a hájky do kopce bez výraznějšího převýšení. Zhruba v polovině cesty je možné shlédnout křížovou cestu a na jejím konci v obci Svatý Kámen unikátní barokní kostel Panny Marie Sněžné s kaplí, které dominuje mohutný granitový kámen, kolem kterého byla kaple vystavěna.

Sjízdné na silničním kole.

Suvenýry a občerstvení budou k dispozici v replice staré šumavské chalupy, která vyroste v sousedství tvrze.