Hrad Zvíkov ze 13. století se odjakživa vypínal na vysokém skalním ostrohu nad soutokem Vltavy s Otavou. Napuštěním Orlické přehrady však byla skála z větší části zatopena, takže hned pod hradbami se nachází přístaviště výletních lodí.

Na hradě se tyčí tři věže, Červená, Hlízová a Hláska, z nichž v současné době je přístupná pouze ta prostřední. 

Dominantní věží však zůstává o čtyřicet let mladší štíhlá věž Hláska, stojící hned za Píseckou branou. Proti příchozím vojskům byla opatřena ostrým břitem ve směru předpokládaného útoku. Byla přístupná pouze malým portálem v úrovni prvního patra. Na dobových fotografiích z období 1. republiky můžeme spatřit tento vstup společně s funkčním vnějším dřevěným schodištěm. V devadesátých letech minulého století se uvažovalo o opětovném zpřístupnění, ale nakonec k němu nedošlo, takže je v současné době tato věž pro veřejnost uzavřena.

Zajímavostí je, že před dostavbou Karlštejna hrad Zvíkov dokonce nějaký čas posloužil jako úložiště korunovačních klenotů.

Ke hradu se odbočí z hlavní silnice Milevsko – Mirotice do obce Zvíkovské Podhradí, která se po rovině celá projede. Za obcí pak úzká asfaltka začíná pomalu klesat až k hradu. Silnice končí téměř po dvou kilometrech u první hradní brány. Poslední úsek před hradem je dokonce prudký sjezd.

Sjízdní na silničním kole.

Suvenýry a občerstvení v areálu hradu.