Drahanovická gotická tvrz pochází z poloviny 14. století, kdy byla vystavěna její hlavní část – čtyřboká věžovitá stavba. Od úrovně příjezdové komunikace měří 28 metrů. Je ojedinělým dokladem stavební činnosti nižší šlechty na Moravě. Původní obranný charakter byl v období renesance přeměněn na obytný a jednotlivé místnosti byly propojeny úzkým vnějším točitým schodištěm.

Značně omezený výhled ze tří  malých okének v posledního patra ve výšce 16 metrů nebo z větších oken v předposledním patře na obec a její blízké okolí, severovýchodním směrem je možné spatřit pásmo Nízkého Jeseníku a klášter na Svatém Kopečku nad Olomoucí.

Od roku 2002 je zpřístupněna veřejnosti a v jejích prostorách se nachází stálá archeologická výstava spjatá s historií obce a okolí.

Stejnojmenná obec leží v rovině deset kilometrů západně od Olomouce a půl kilometru od velké křižovatky silnic Olomouc – Konice a Prostějov – Litovel. Po projetí této křižovatky se překoná železniční trať a po necelých 300 metrech se dojede na další křižovatku, kde se odbočí doleva na Čechy pod Kosířem. Od této chvíle budeme mít nezaměnitelnou siluetu věže neustále před sebou na očích. Z opačné strany z Čech pod Kosířem naopak vjedeme do obce z prudkého kopce.

Sjízdné na silničním kole.

Suvenýry v pokladně věže.

Občerstvení v obci.