Původní dřevěná radnice z konce 14. století zanikla po roce 1417. Nahradila ji nová gotická kamenná budova, která přecházela v patře do cihel. Dominantní hranolová věž byla dokončena v roce 1444. Ve své původní podobě však byla o třetinu nižší. Do současné výšky 75 metrů dorostla během úprav v letech 1601-1607. V horním patře se dochovala místnost věžného, který měl za úkol střežit město před nepřáteli, požáry a také povodněmi. Koncem druhé světové války byl radniční ochoz a orloj vážně poškozen střelbou. Po částečných opravách bylo rozhodnuto o zásadnější rekonstrukci a v roce 1947 bylo dílo svěřeno místnímu rodáku Karlu Svolinskému. Historický gotický orloj tak byl v roce 1955 přetvořen do současné podoby ve stylu socialistického realismu.

Kruhový výhled ze zastřešeného ochozu ve výšce 45 metrů (celé historické jádro Olomouce s dominantami katedrály sv. Václava, kostela sv. Michala a sv. Mořice, Premonstrátský klášter Hradisko, na obzoru je možné spatřit nedaleký Svatý Kopeček s rozhlednou, rozhlednu na Velkém Kosíři, Drahanskou vrchovinu, Oderské a Hostýnské vrchy a také Hrubý i Nízký Jeseník).

Radnice se nachází na Horním náměstí téměř uprostřed města. Při výstupu z Hlavního nádraží se sem dostaneme téměř po rovině přímou širokou třídou Kosmonautů, která za mostem přes Moravu přechází mírně doprava do třídy Svobody. Po 2200 metrech za cihlovou budovou Vodních kasáren zatočíme doprava do Pavelčákovy ulice, která nás po dalších dvě stě metrech dovede na Horní náměstí. Od stanice tramvaje U Sv. Mořice je to ke věži necelých 200 metrů.

Sjízdné na silničním kole.

Suvenýry v infocentru v přízemí radnice.

Občerstvení na náměstí.