Středověký hrad byl vybudován na mohutné čedičové skále nad řekou Smědá v polovině 13. století a nadále se postupně rozšiřoval. V 16. století doznal dvě renesanční úpravy a na přelomu 17. století byl postaven renesanční zámek. K poslední přestavbě pak došlo v 60. letech 19. století. Už v roce 1801 tehdejší majitelé zpřístupnili část zámku veřejnosti, čímž vzniklo první zámecké muzeum ve střední Evropě.

Zámku vévodí 49 metrová válcová věž, která bývá pro veřejnost otevřena pouze několikrát do roka při mimořádných příležitostech.

Půlkruhový výhled ze zastřešeného ochozu (severní hrana Jizerských hor s dominantním Smrkem, celé město s Frýdlantskou výšinou, lepšímu výhledu jižním směrem brání vrchol Křížového vrchu).

Město Frýdlant leží ve stejnojmenném výběžku na severní straně Jizerských hor. Z hlavní průjezdní silnice z Liberce do Polska se po překonání říčky Smědé odbočí druhou ulicí doprava do ulice Zámecké. Po ní se dojede nejprve po rovině, pak ale do strmého kopce po 700 metrech na parkoviště pod hradem. Odtud je to po písčité cestě už pouhých sto metrů k zámecké bráně.

Na parkoviště lze dojet také kolem budovy pivovaru po zdolání stometrového strmého kopce po překonání říčky Smědé ze směru od Raspenavy.

Sjízdné na silničním kole.

Suvenýry v prodejně před zámeckou bránou.