Původní gotický hrad by založen už v polovině 13. století. V polovině 16. století jej noví majitelé nechali přestavět na renesanční zámek. Dalšími, tentokráte barokními úpravami, prošel zámek počátkem 18. století. Naposledy se přestavovalo v polovině 19. století v romantickém stylu nové gotiky. Předlohou pro tuto přestavbu byl anglický královský zámek Windsor.

Zámku vévodí 52 metrů vysoká věž, která byla znovu vystavěna na stejném místě bezprostředně po zřícené původní věže, ke kterému došlo v roce 1847.

Kruhový výhled z otevřeného ochozu s cimbuřím (údolí Vltavy až k Českým Budějovicím, Novohradské hory, Blanský les s Kletí a Klukem, Šumava s Libínem a Boubínem, JE Temelín, novorománský kostel v Hosíně).

Stejnojmenné město leží asi 10 kilometrů severně od Českých Budějovic a s krajským městem ho kromě silnice a železnice spojuje i asfaltová cyklostezka podél Vltavy. Z hlavní silnice procházející městem ve směru na Temelín musíme vystoupat Tyršovou ulicí do ulice Masarykovy, kde u městského úřadu zatočíme doprava do Bezručovy ulice. Asfaltová silnice příkře stoupá 370 metrů až na parkoviště před hotelem Štekl. Odtud se musí ještě překonat poslední krátký prudký kopec po písčité cestě ke vchodu do areálu, odkud pak už po rovině dojedeme po sto metrech až k zámecké bráně.

Sjízdné na silničním kole.

Suvenýry v pokladně a prodejně suvenýrů na zámku a v IC ve městě.

Občerstvení v zámeckém bistru.