Jeden z nejrozsáhlejších moravských hradů byl vybudován na dlouhém hřebenu nad říčkou Ondřejnicí ve druhé polovině 13. století.

Výhled z mohutné hranolové věže bývalého hradního paláce znemožňuje jižním směrem vrch Kazničov a severním směrem Palkovické hůrky. Přesto je z otevřeného ochozu ve výšce 20 metrů nádherný výhled na Kopřivnici s Bílou horou, hrad Starý Jičín, Ostravu a Příbor, Oderské vrchy, Jeseníky a hlavně Beskydy s Lysou horou, Smrkem, Skalkou a Kněhyní.

Obec Hukvaldy se rozkládá jižně od hlavní silnice spojující Frýdek – Místek s Příborem. Postupně se projedou se celé Hukvaldy a na vrcholu stoupání nad kostelem se v pravotočivé zatáčce nachází vstup do hradní obory plné daňků a muflonů. Odtud směřují ke hradu dvě přístupové cesty. Delší asfaltová vede nejprve 600 metrů z mírného kopce až na rozcestí u Lišky Bystroušky. Odtud začíná silnice příkře stoupat až k levotočivé serpentině. Za ní následuje stometrový strmý výjezd kolem zajímavě obnažených kořenů vzrostlých buků a pak už jen táhlé prudké stoupání k rozcestí pod hradem a závěrečný velký pravotočivý oblouk k hradní bráně. Celá délka cesty je 1500 metrů.

Kratší, ale prudší cesta vede kolmo do svahu a je určená výhradně pěším turistům.

Přestože asfaltová silnice by byla velice dobře sjízdná i na silničním kole, je cyklistům vjezd do obory zakázán.

Suvenýry v pokladně hradu, v kiosku u vchodu do obory nebo v IC v obci.

Občerstvení v hradním kiosku.