Jeden z našich nejznámějších a nejnavštěvovanějších hradů z první poloviny 14. století je vystavěn na vysokém skalním výběžku nad Budňanským potokem.

Hradu vévodí téměř šedesátimetrová hranolová Velká věž. Největší prostor v ní zaujímá kaple sv. Kříže s malbami Mistra Theodorika.

Kruhový výhled z úzkých okének krytého dřevěného ochozu je možný pouze do blízkého okolí hradu, na stejnojmenný městys a k ústí potoka do Berounky. Většímu rozhledu brání okolní vyšší kopce Českého krasu.

Obec Karlštejn leží na levém břehu Berounky. Dostaneme s k ní ze čtyř směrů. Při vodě od západu ze Srbska nebo z opačné strany z Hlásné Třebáně. Další možností je přijet od jihu z  Litně či od severu z Mořiny. Pouze z Mořiny se sjíždí z příkrého kopce, zbylé tři trasy se setkají u mostu přes Berounku, odkud je to k hradní bráně 1700 metrů. Nejprve se musí vystoupat krátký příkrý kopec, který se vzápětí zase sjede a pak se pokračuje úzkou uličkou plnou obchodů a restaurací. Zhruba v polovině mírné stoupání přechází do prudkého a ještě před poslední levotočivou zatáčkou je sklon cesty dokonce příkrý. U posledního parkoviště na konci obce se prudce zatočí doleva, ale posledních 300 metrů k bráně už je nutné absolvovat pěšky.

Sjízdné na silničním kole.

Suvenýry v objektu hradu.

Občerstvení v podhradí.