Křivoklát je jedním z našich nejstarších a nejrozsáhlejších středověkých hradů. Založen byl v první polovině 13. století na vysokém skalním ostrohu, který obtéká ze tří stran Rakovnický potok.

Hradu vévodí tři věže. Dominantní Velká 42 metrů vysoká válcová věž, nižší Prochoditá též Hodinová věž a nejmenší čtyřboká pětadvacetimetrová věž Huderka s vysokou zděnou helmicí ve tvaru jehlanu. Zajímavostí této stavby je, že v ní byl vězněn proslulý anglický alchymista Edward Kelley. Z jejího otevřeného ochozu je zajímavý pohled na areál hradu a hlavně do hlubokého údolí Rakovnického potoka se silnicí a železnicí do Rakovníka.

Do stejnojmenné obce lze dojet proti proudu Rakovnického potoka z Roztok, z opačné strany po proudu z Městečka nebo sjet z prudkého kopce od severu z Lán.
Z dolní části obce ke hradu stoupá příkrá dlážděná silnice směrem na Lány či Zbečno. Zhruba v polovině kopce se po 270 metrech zatočí doleva a po hrubé asfaltce se dojede po padesáti metrech k závoře, od níž se už kolo musí vytlačit k hradní bráně.

Sjízdné na silničním kole.

Suvenýry v pokladně hradu.

Občerstvení v restauraci na velkém prvním nádvoří a v podhradí.