Křivoklát je jedním z našich nejstarších a nejrozsáhlejších středověkých hradů. Založen byl v první polovině 13. století na vysokém skalním ostrohu, který obtéká ze tří stran Rakovnický potok.

Hradu vévodí tři věže. Velká 42 metrů vysoká válcová věž, nižší Prochoditá též Hodinová věž a nejmenší čtyřboká věž Huderka. Do Velké věže se původně vcházelo z palácového křídla portálem v úrovni druhého patra po padacím můstku. Dřevěná konstrukce však po posledním požáru shořela a už nebyla znovu obnovena. V současné době se do věže vchází z přízemí kolem hladomorny, kde byl proražen otvor ve zdi o tloušťce 3 metry. Síla zdi na vnější straně hradu je však téměř trojnásobná. Tři malá okénka v posledním patře válcové věže nabízí kruhový výhled na celý hrad, městys Křivoklát sevřený v hlubokém údolí Rakovnického potoka s dolní částí Budy a horní zvané Amalín, výhled do větší dálky je pouze jižním směrem k Roztokám.

Do stejnojmenné obce lze dojet proti proudu Rakovnického potoka z Roztok, z opačné strany po proudu z Městečka nebo sjet z prudkého kopce od severu z Lán.
Z dolní části obce ke hradu stoupá příkrá dlážděná silnice směrem na Lány či Zbečno. Zhruba v polovině kopce se po 270 metrech zatočí doleva a po hrubé asfaltce se dojede po padesáti metrech k závoře, od níž se už kolo musí vytlačit k hradní bráně.

Sjízdné na silničním kole.

Suvenýry v pokladně hradu.

Občerstvení v restauraci na velkém prvním nádvoří a v podhradí.