Původní gotická vodní tvrz byla založena ve 14. století v bažinatém terénu na východním okraji města. V 16. století doznal objekt největší změny na novorenesanční pevnost, ale v následujícím století byl dobyt a vydrancován. Zámku vévodí zdaleka viditelná nejvyšší zámecká věž v České republice, která měří 85 metrů.

Kruhový výhled ze zastřešeného ochozu Spanilé věže ve výšce 42 metrů (Helfštýn, Hostýn, Kelčský Javorník, Brdo, Vizovická vrchovina, Přerov, Prostějov, Kroměříž, Svatý Kopeček u Olomouce).

Stejnojmenné město leží v srdci Hané kousek od soutoku Moravy s Bečvou na pomyslném průsečíku čtverce, jehož vrcholy tvoří města Olomouc, Přerov, Prostějov a Kroměříž. Z hlavní průjezdní silnice od Olomouce se v ostré pravotočivé zatáčce pokračuje stále rovně a po 180 metrech se po dlažebních kostkách dojede Cimburkovo ulicí na malé parkoviště, odkud je to k zámecké bráně pouhých 35 metrů. Z opačné strany od křižovatky spojující Přerov a Prostějov s Kroměříží je možné po 370 metrech rovněž Cimburkovo ulicí dojet k parkovišti od jihu. Tato cesta je v celé délce rovněž dlážděná, ale v posledním úseku jsou kostky značně nerovné. Všechny cesty k zámku vedou po rovině.

Sjízdné na silničním kole.

Suvenýry a malé občerstvení v pokladně zámku.