Zámek vznikl postupnou přestavbou původního hradu z počátku 13. století. Ve druhé polovině 19. století naposledy prošel razantní novorenesanční přestavbou. V posledních třech letech II. světové války byl sídlem štábu jednotek SS a po skončení války byl na dlouhá léta vyžíván Československou armádou. Počátkem 20. století ve velkém sále zámku namaloval Alfons Mucha svoji slavnou Slovanskou epopej. Zámek je postaven na velice tvrdé buližníkové skále, do které byla vyhloubena nejhlubší zámecká studna v Evropě. Měří neskutečných 163 metrů, ale není kolmá, nýbrž se otáčí do šroubovice.

Rovněž dvanáctimetrová hradní útočištná věž postavená na této skále o dalších deset metrů převyšuje okolní nádvoří. Výhled z úzké boční lávky je od roku 2005 možný pouze severním směrem na město Zbiroh, část brdského hřebene s rozhlednou na Studeném vrchu, na opačné straně lze spatřit pásmo Krušných hor s Klínovcem a před ním stolovou horu Vladař u Žlutic.

Stejnojmenné město leží vlevo od hlavní silnice spojující Plzeň s Prahou. Při příjezdu z tohoto směru se na kraji města v prudkém stoupání naproti letnímu kinu zatočí doleva. Příkrá asfaltka nás po 600 metrech dovede Muchovo ulicí až k bráně do zámeckého parku. Odtud cesta pokračuje parkem dalších 700 metrů prudkým stoupáním až zámecké bráně.

Sjízdné na silničním kole.

Suvenýry v pokladně zámku.

Občerstvení v zámecké krčmě.