Gotický hrad Žleby byl vystavěn již ve 13. století. Teprve v polovině 19. století hrad prodělal razantní přestavbu na současný novogotický zámek.

Zámku vévodí 60 metrová Velká obytná věž, která byla vystavěna až v letech 1863 – 1868.

Výhled ze tří oken v posledním patře je možný na pás Železných hor s vrcholem Krkankou a hradem Lichnicí, elektrárnu Chvaletice, věž čáslavského kostela a v dálce pak rozhlednu na Kaňku.

Stejnojmenná obec leží v údolí říčky Doubravy východně od Čáslavi zhruba na půli cesty do Třemošnice. Do vesnice se sjíždí z obou směrů prudkým sjezdem s velkou serpentinou. K zámku se pak dá z obce dojet třemi cestami. Od horního parkoviště těsně pod zámeckou zdí se vystoupá úzkou uličkou Na Valech po asfaltu, který ale po pár metrech přechází v jemnou šotolinu. Druhou možností je vystoupat Zámeckou ulicí po asfaltu prudký kopec k bráně zámku, kde ovšem asfalt opět vystřídá šotolina a celý zámek se od jihu objede. Třetí možností je od spodního parkoviště dojet po louce zámeckým parkem až k úzkému mostu, po kterém se dá dojet opět po šotolině až do areálu před hlavní vjezd do zámku.

Všechny tři cesty jsou opatrně sjízdné i na silničním kole.

Suvenýry v pokladně zámku.

Občerstvení v zámeckém bistru a v podhradí.