Čtyřboká zděná věž vyrostla v roce 1926 pro nedostatek financí pouze do třetinové výše, zato s kompletně vybavenou turistickou Pikovo chatou. Věž pak byla dostavěná do dnešní podoby 25 metrů o tři roky později. Turistická chata však byla v roce 1998 zbourána. Nahradit jí měl futuristicky pojatý hotelový komplex k čemuž ale nikdy nedošlo.

Kruhový výhled z otevřeného ochozu ve výšce 22 metrů (panorama Plzně, Český les od Přimdy po Čerchov, západní Šumava od dvojvrcholku Ostrého přes Jezerní horu až po Pancíř, Krasíkov, Vlčí hora, Radyně, Radeč, rozhledny Krkavec, Sylván a Kotel, Brdy s radarem Praha).

Rozhledna na Chlumu se nachází mezi městskou částí Plzeň-Doubravka a Újezd. Odbočka na ni vede ze silnice Doubravka – Chrást, na vrcholu prudkého kopce na začátku Újezdu. Zelená turistická značka kopíruje nekvalitní asfaltovou silnici mezi poli a pak převážně v lese až ke věži. Prudké stoupání v celé délce téměř jednoho kilometru pak v lese přechází v zatáčkách i do dvou krátkých příkrých úseků.

Sjízdné i na silničním kole, ale vzhledem k velmi špatné silnici vhodné spíše pro horská kola.

Občerstvení a suvenýry ve stánku pod věží.