Osmadvacetimetrová dřevěná rozhledna s točitým schodištěm stojí od roku 2019 na vrcholu Hradišťského vrchu.

Nádherný kruhový výhled z otevřené vyhlídkové plošiny ve výšce 27 metrů (Kleť, Poluška, Kohout, Slepice, rozhledna Slabošovka, Novohradské hory s Vysokou, Kuní a Kraví horou a Viehbergem, Šumava s Boubínem, Chlumem, Lysou horou, Knížecím stolcem a Smrčinou, JE Temelín, České Budějovice, Hluboká, za dobré viditelnosti i Alpy – Dachstein a Grosser Prier).

Nově vybudovaná přístupová cesta na vrchol začíná v obci Hradiště, ležící východně od Kaplice ve směru na Benešov nad Černou. Uprostřed obce se naproti rybníčku zatočí doleva a po modré značce se projede 200 metrů po hrubém asfaltu kolem pár stavení a zajede do lesa. Po 400 metrech příkrého stoupání dojedeme po hlinitokamenité cestě k závoře na mělkém sedle mezi hlavním vrcholem a východně položeným skaliskem. Pak se ale prudce zatočí doleva a před sebou spatříme nejhorší část celé cesty, která stoupá šikmo svahem nejprve 200 metrů do strmého a následných dvě stě metrů do extrastrmého kopce. Cesta je navíc místy pokryta velkým štěrkem a malými balvany, takže je pro běžného cyklistu nesjízdná! Po zdolání této přírodní nástrahy se na rozcestí zatočí prudce doprava a na vrchol už zbývá poslední stovka prudkého stoupání lesní pěšinou.

Částečně sjízdné pouze na horském kole, ale rád bych se seznámil s cyklistou, který by dokázal tuto exstrastrmou část bez zaváhání napoprvé vyjet! Velice náročné a nebezpečné i při sjezdu!

Suvenýry v IC v Kaplici.