Raně gotický hrad byl založen v polovině 13. století. V průběhu18. století byl goticko-renesanční hrad přestavěn na pohodlný reprezentativní barokní zámek. Po skončení II. světové války byl objekt zkonfiskován a postupně chátral. Vinou vandalů mu nejvíce ublížil velký požár, který zachvátil hrad v 80. letech a nevyužívaný areál se postupně proměnil ve zříceninu. V současné době hrad prochází rozsáhlou rekonstrukcí se smělými plány do budoucna.

Přestože hrad leží v polovině příkrého stoupání stejnojmennou obcí, je 21 metrové věže a jejích 8 malých okének v podkroví výhled pouze na nedaleké větrné elektrárny v Německu, na vrch Kapellenberg nad hraničním přechodem ve Vojtanově, stejnojmennou obec a nedaleký kamenolom na vrchu Blatná.

Obec Libá se nachází západně od Františkových Lázní necelé 3 kilometry od hranic s Německem a je přístupná silnicí od severu z Hazlova nebo od východu z Chebu. Pokud pojedeme z Hazlova, je v obci zapotřebí vystoupat příkrý 200 metrový kopec, v opačném směru se zase pro změnu z 200 metrového příkrého kopce sjede.

Sjízdné na silničním kole.

Suvenýry a malé občerstvení v pokladně hradu.