Samostatně stojící gotická věž byla postavena v první polovině 15. století na Zálabské skále jako předsunuté opevnění Kolínského hradu. Později sloužila jako strážní věž, vodárna a nakonec i jako sklad střelného prachu. Původně měla vysokou střechu s ochozem, ale v polovině 19. století už byla zobrazována jako zřícenina a bez střechy. Od roku 2006 byla věž vybavena novým schodištěm upravena na vyhlídku.

Kruhový výhled z otevřeného ochozu ve výšce necelých osmnácti metrů (historické jádro města s gotickým kostelem sv. Bartoloměje a přilehlou zvonicí, radnice, zámek, elektrárna Kolín a Chvaletice, Paramo a automobilka Ovčáry, Labe pod Masarykovým mostem, vodárenská věž upravená na rozhlednu, Bedřichova vyhlídka a Kaňk, za dobré viditelnosti i pásmo Krkonoš, Železných hor a také Poděbrady).

Věž stojí téměř uprostřed města na malé skále nad řekou, ale z pobřežní asfaltové cyklostezky je těžko přístupná. Lepší je z centra přejet Masarykův most nad zdymadly a na kruhovém objezdu zatočit do třetí ulice v pořadí – Veltrubské. Po 60 metrech se zatočí doleva do Brankovické ulice a po dalších 170 metrech opět doleva do ulice Za Baštou. Po sto padesáti metrech se dojede na točnu na jejím konci, odkud je to ke věži po úzké asfaltce už jenom 75 metrů.

Sjízdné na silničním kole.

Suvenýry v městském informačním centru.