Předchůdkyní zámku byla středověká tvrz ze 14. století, na jejíchž základech byl koncem 16. století postaven renesanční zámek. Koncem 19. století zámek získal současnou novogotickou podobu a jeho interiéry byly vybaveny rozvodem elektřiny a vody, telefonem a dokonce ústředním topením. Po válce stál zámek stranou zájmu a také investic a tak se stalo, že některé části budov byly dokonce zbourány. V padesátých letech byl odstraněn balkon včetně prosklené rohové lodžie a pálené tašky byly nahrazeny měděným plechem.

Dvacetimetrová čtyřhranná věž, na které je od roku 2015 zpřístupněn otevřený ochoz, byla vystavěna až v roce 1857 na severním konci západního křídla. Jihozápadní obzor sice zakrývá temeno vyššího kopce, ale vedle něho vystupují Železné hory a na opačné straně lze shlédnout vrcholky Krkonoš, Orlických hor a město Chrudim.

Slatiňany leží necelé tři kilometry jižně od Chrudimi a při sjezdu do obce ulicí T. G. Masaryka se naproti městskému úřadu zatočí doprava. Po kamenné dlažbě se vystoupá prudký 120 metrový kopec lipovou alejí až ke vjezdu do zámku.

V sousedství zámku se nachází Národní hřebčín.

Sjízdné na silničním kole.

Suvenýry v pokladně zámku.

Občerstvení v podzámčí.