Zámek je postaven jihovýchodně od Turnova na skupině pískovcových skalních věží a vznikl přestavbou hradu Skála z poloviny 14. století. Od 16. století prošel postupně renesančními, barokními, romantickými a novogotickými úpravami. V 60. letech minulého století byl přebudován na odborářskou zotavovnu a v současné době jsou jeho prostory využívány jako hotel s restaurací a wellness centrum.

Zámku vévodí čtyřboká dvaadvacetimetrová věž, z jejíhož ochozu je nádherný výhled na Hruboskalsko, Kozákov, Černou Studnici, Tábor a Trosky. Pouze západním směrem je výhled znemožněn vyšším zalesněným kopcem.

K zámku se odbočuje zhruba po čtyřech kilometrech jízdy z hlavní silnice od Turnova do Jičína. Překoná se souběžná železniční trať a projede obcí Hrubá Skála. Z jejího horního konce nás čeká kilometrové prudké stoupání plné ostrých zatáček až na parkoviště před hotelem Štekl. Odtud je to k hlavnímu vchodu už jen necelých sto metrů.

Z opačné strany můžeme k zámku dojet po čtyřech kilometrech také z Vyskeře. Na závěrečném kilometru si ale opět užijeme úzkou asfaltku s příkrým stoupáním a značným množstvím serpentin.

Sjízdné na silničním kole.

Suvenýry v pokladně zámku a recepci hotelu.

Občerstvení v zámecké kavárně nebo ve stáncích na parkovišti.