Gotický hrad založený Karlem IV. v roce 1356 se dvěma typickými věžemi je postaven na severozápadním výběžku tisícimetrové hory Ždánov.

Fantastický kruhový výhled z malých vikýřů hradních věží – Východní a Západní z výšky 30 metrů (Šumavské vrcholy Ždánov, Popelná, Huťská hora, V. Roklan, Poledník, Oblík, Křemelná, Ždánidla, Pancíř, Můstek, Polom, rozhledna na Sedle a Svatoboru, Pustý hrádek, Kašperské Hory).

Ke hradu vedou dvě přístupové cesty. Pohodlnější odbočuje ze sedla silnice Kašperské Hory – Nezdice. Na vrcholu příkrého kopce se odbočí doleva a nejprve mírně do kopce a pak z prudkého kopce se po kilometru dostaneme po nové asfaltce do osady Žlíbek. K rozcestí lze také dojet po 300 metrech příkrého stoupání po asfaltce z parkoviště České Domky ležící pod stejným sedlem silnice blíže Nezdicím. Ze Žlíbku pak téměř po rovině dojedeme po hrubé asfaltce po 450 metrech po zelené a červené TZ k dalšímu rozcestí Kašperk odbočka. Zde asfalt vystřídá solidní jemná šotolina a sjezd v délce 450 metrů. Závěrem nás čeká dvousetmetrové příkré stoupání k poslednímu rozcestí Kašperk – zřícenina. Odtud je to k hlavní bráně do hradu už necelých 300 metrů. Kromě krátkého příkrého začátku už téměř po rovině, zato po hrubší kamenité cestě. Podstatně náročnější je tříkilometrová zeleně značená cesta z náměstí v Kašperských Horách. Po projetí uličkami města nás nejprve čeká mírné stoupání a pak velice náročný strmý sjezd do údolí Opoleneckého potoka. Na šesti stech metrech ztratíme téměř sto metrů výšky! Pak nás čeká to samé ovšem v opačném gardu. Sice po asfaltce, ale na osmi stech metrech převýšení 120 metrů! Na posledním rozcestí zatočíme doprava a po šotolinové cestě zdoláme závěrečné 550 metrové stoupání do příkrého kopce.

Všechny cesty jsou sjízdné pouze na horském kole.

Suvenýry v pokladně hradu.

Občerstvení v areálu hradu u hlavní brány.