Počátky založení hradu na skalním ostrohu nad Otavou se datují do první poloviny 14. století pány z Rýzmberka. V současné době je národní kulturní památka Rabí nejrozsáhlejší hradní zříceninou v Čechách. Masivní obytná a obranná věž je postavena uprostřed hradu.

Kruhový výhled z otevřeného ochozu hradní věže z výšky 26 metrů (hora Ždánov, rozhledny na Javorníku, Sedle a Svatoboru, údolí Otavy, vápenka ve Velkých Hydčicích, Prácheň).

Hrad leží na nejvyšším místě stejnojmenné obce a je velice dobře přístupný. Ze silnice Horažďovice – Sušice se v obci Rabí odbočí na náměstí, které přiléhá přímo k hlavní silnici. Na nejvyšším místě vede z náměstí úzká asfaltová, později dlážděná ulička mezi domky do mírného kopce. Po sto metrech dojedeme k malé brance do hradu. Odtud stoupá strmá padesátimetrová cesta po historických kočičích hlavách a velkými příčnými odvodňovacími stružkami kolem pokladny hradu až k hlavní bráně.

Až k první bráně do hradu sjízdné na silničním kole, zbytek vzhledem k povrchu cesty a množství turistů je na kole nesjízdný.

Suvenýry v malé prodejně v uličce pod hradem.

Občerstvení na náměstí v obci Rabí.