Původně gotický hrad z druhé poloviny 13. století byl v polovině 17. století postupně přestavěn na mohutnou barokní pevnost, která byla několikrát bez úspěchu dobývána.

Na rozdíl od ostatních hradů jeho devětadvacetimetrová věž nevytváří výraznou dominantu a převyšuje okolní budovy jen o pár metrů. Střecha jedné z nich pak částečně znemožňuje výhled jihozápadním směrem (celé historické jádro města se všemi význačnými objekty, na okraji pak opuštěné lomy a televizní vysílač na Hádech a v dálce masiv Pálavy).

Hrad je postaven na výrazném návrší v centru města a vede k němu množství zpevněných parkových cest, ale pouze jedna silnice. Ta začíná v ulici Úvoz severozápadně od hradu. Zhruba v její polovině z ní odbočuje ulice Gorazdova a po dlažebních kostkách začíná hned příkře stoupat kolem pravoslavného kostela, kde kostky vystřídá asfalt. Za levotočivou zatáčkou se stoupání zmírní až k hradním hradbám, kde opět začíná dlažba. Po projetí hradní brány se postaví do cesty třicetimetrový příkrý kopec a po jeho zdolání se dostaneme na ochoz. Po jeho jižním obvodu se celý hrad už po rovině objede až k pokladně a druhé bráně do objektu. V objektu hradu je ovšem vjezd cyklistů zakázán!

Sjízdné na silničním kole.

Suvenýry v pokladně hradu.

Občerstvení v několika hradních restauracích.