Gotická fortifikační věž z pískovcových kvádrů nad prvním mostním pilířem tvoří pravobřežní vstup na Karlův most, s nímž byla i společně stavěna. Má tvar mohutného hranolu s cimbuřím a vysokou stanovou střechu. Její dokončení se datuje do 80. let 14. století. Značné škody utrpěla na konci třicetileté války švédským ostřelováním, ale i během revolučních bouří v roce 1848. Výška věže nad úrovní mostovky činí 47 metrů, ale nad hladinou Vltavy je to o dalších deset metrů více. Na východní straně z Křížovnického náměstí ji zdobí pět mohutných pískovcových soch Karla IV., Václava IV., sv. Víta, Vojtěcha a Zikmunda, socha lva a dvě menší znakové štíty s korunou. V roce 1972 však byly pro špatný stav sneseny a nahrazeny kopiemi z umělého kamene. Poslední výměna soch proběhla v roce 2006. Materiálem je kvalitní hořický pískovec.

Kruhový výhled z otevřeného ochozu ve výšce 29 metrů (Národní divadlo, Klementinum, Staroměstská i Novoměstská radnice, Prašná brána, Malostranské mostecké věže, Týnský chrám, Národní muzeum, Sovovy mlýny a Staroměstský jez na Vltavě, Strakova akademie, Karlův most, Kampa, Hradčany, kostel sv. Mikuláše, Vyšehrad, Vítkov, Žižkovská televizní věž, výškové budovy na Pankráci).

Mostecká věž leží na Královské cestě, která začíná u Prašné brány a končí na Hradě. Nejkratší cesta od Hlavního vlakového nádraží vede pod Jindřišskou věží a kolem budovy České národní banky do Celetné ulice. Královská cesta nás pak přes Staroměstské náměstí dovede Karlovo ulicí až na Křížovnické náměstí po dvou kilometrech po rovině až ke věži. Od tramvajové zastávky Karlovy lázně se ke věži dostaneme po 240 metrech po Smetanovo nábřeží.

Suvenýry v pokladně věže.